Makyaj

Makyaj Nasıl Yapılır?

Makyaj yapmak bazen ürün çeşitliliği nedeni ile kafa karıştırabilir. Ancak sanıldığının aksine makyaj yapmak doğru adımlar takip edildiğinde oldukça kolaydır. Bazen acelen olduğunda oldubittiye getirip 3 adımda makyaj yapıp evden çıktığını biliyoruz, hepimizin başına geliyor. Ancak kusursuz bir makyaj yapmak için hangi ürünü hangi sırayla kullanacağını iyi bilmelisin. Bir de elbette nasıl uygulayacağın da çok önemli. Eğer adımları doğru takip edersen makyaj yapmanın ne denli kolay olduğunu görebilirsin. Biz de sana bu konuda yardım edelim istedik.

Unutma, eğer makyaj adımlarında bazı sıraları atlarsan makyajın istediğim ölçüde verimli olmayacaktır. Etkili ve bir o kadar doğal bir makyaj istiyorsan bize kulak ver 😉

  1. Aşama: Makyaja hazırlık ve baz uygulaması

Makyaja hazırlığın ilk kuralı temiz bir cilttir. Eski makyajını silmeden yatman zaten büyük bir hata. Çünkü makyaj kalıntıları geceleri gözenekleri tıkamakla kalmaz aynı zamanda cildin erken yıpranmasına da neden olur. Ama diyelim ki böyle bir hata yaptın, o halde sabah kalktığında ilk işin mutlaka cildini iyi bir şekilde temizlemek olsun. Yüzünü temizlemek için hafif yapıda bir yüz temizleyicisi kullanabilirsin. Bu sayede cildindeki ölü derilerden, bakterilerden de kurtulursun.

Yüzüm tertemiz oldu, makyaja başlayabilirim diyorsan makyajın temeli olmakla beraber daha iyi görünmesini sağlayan baz uygulamasına geçmelisin. Baz kullanımı ayrıca makyajının gün içerisinde parlamaması ve kusurları iyi bir şekilde saklaması açısından da önemli bir uygulamadır. Özellikle spor yapacaksan ya da gün içerisinde makyajının dağılmasına neden olabilecek bir durum söz konusu ise unutma, baz en büyük kurtarıcın. Peki, bazı nasıl kullanacaksın? Az bir miktarda parmaklarına alacağın bazı tüm yüzüne eşit bir şekilde yayman yeterli.

Hangi Bazı Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama: Fondöten

Temelde sıvı, krem ve toz fondötenlerin tamamının tek bir amacı vardır: ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlamak. Bu noktada unutmaman gereken şey cildinde pürüzsüz ama bir o kadar da doğal bir görüntü yakalaman. Yani buradaki amaç fondöteni kat kat sürüp yapay bir görünüm elde etmek değil. Aksine doğru bir uygulama ile cildi kusursuz gibi göstermek. Yüzüne fondöteni uygulamak için fondöten fırçası ya da makyaj fırçası kullanabilirsin. Kullanacağın fondöten mutlaka doğal ten rengin ile aynı olmalıdır. Fondöten seçerken bu noktayı sakın göz ardı etme. Vücudunun geri kalanının rengini de göz önüne almalısın. Yoksa çene ile boyun bölgesini ayıran adeta kalın bir çizgi ortaya çıkar ve inan bunu asla istemezsin. Eğer cildinde inatçı lekeler söz konusu ise ve bunları kapatmak istersen fondöteni kapatıcı fırçası ile birlikte kullanman faydalı olacaktır.

Hangi Fondöteni Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama:  Göz altı kapatıcısı

Göz altındaki koyu halka ya da morluklar ton farkını ortaya çıkaran detaylardır. Bunları ortadan kaldırarak pürüzsüz bir görünüm elde etmek için doğru ve kaliteli bir kapatıcı kullanmalısın. Göz altı kapatıcısı ayrıca çıkık noktaları, karanlık bölgeleri de aydınlatmana yardımcıdır. Kapatıcıyı parmak uçlarınla ya da bir kapatıcı fırçası kullanarak uygulayabilirsin. Uygulamayı göz altı bölgesinde ters üçgen şeklinde, burun kemiğinden aşağıya doğru inerek yapmalısın. Üst dudak, çene ve alın bölgesinde dikkatli bir şekilde gezdir. Cildinde siyah nokta, sivilce ya da farklı bir kırmızılık var ise mutlaka cilt tonuna uygun bir tonda kapatıcı kullanmaya dikkat et.

Hangi Kapatıcıyı Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama: Far uygulaması

İster günlük olsun ister özel gün olsun her daim makyaj uygulamalarının en önemli adımlarından bir tanesi far uygulamasıdır. Genellikle toz formunda tercih edilse de aslında kalem, krem, pres, köpük gibi farklı formlarda farlar da vardır. Göz far uygulamasının pek çok farkı yolu olsa da en klasiği tüm göz kapağına tek renk uygulanmasıdır. Bunun için far fırçası kullanabileceğin gibi daha yoğun bir renklendirme için parmağını da kullanabilirsin. Kirpik çizgine yakın orta noktadan başlayarak dış kısma doğru yay. Gözlerin iç ve dış köşelerine, göz kapağı çizgine doğru doğal cilt tonuna yakın olacak biçimde uygula.

Far uygulaması ile ilgili pek çok tüyo bulunuyor. Örnek vermek gerekirse açık tonda bir göz farı uygulayarak göz kapağı üzerinde, kaşın hemen altında kalan kısmı daha çok aydınlatabilirsin. Bir diğer önemli nokta ana göz far renginin kaşına kadar çıkmadığından emin olmalısın. Yani göz kapağından kaşın bittiği noktadan dışarı taşmaması gerekir. Açık bir tene sahipsen beyaz, kum ya da krem rengi gibi doğal renkler tercih edebilirsin. Eğer tercihin birkaç farklı rengi kullanmak ise farların her daim birbirine iyi bir şekilde yedirildiğinden emin olmalısın.

Far uygulaması için içerisinde pek çok farklı tonu bulabileceğin far paletlerinden tercih edebilirsin. Bu far paletleri hem kullanışlı hem de aradığın pek çok rengi tek bir yerde bulman adına avantajlı.

Hangi Farı Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama: Eyeliner

Daha yoğun bir kirpik çizgisi bakışları vurgulamak, anlam katmak için önemlidir. Bunun için ise eyeliner uygulamalısın. Üç çeşit eyeliner mevcut. Bunlar; kalem, likit, krem ya da jeldir. Eyeliner uygulaması gözünü korkutmasın. Aslında yöntemi oldukça basit. Hangi formda olursa olsun eyeliner’ı gözün bitiş çizgisinden başlayarak göz pınarına doğru ince bir çizgi şeklinde uygulamalısın. Ardından eyeliner fırçası ile bu çizginin üzerinden geçerek hatları belirginleştirmeli ve düzeltmelisin. Fırça yardımı ile çizginin bitiş noktasından yukarı doğru çekerek kuyruğu uzatabilirsin. Eğer gözlerde kalkık bir etki istersen mutlaka dene. Fırça ile üzerinden geçtiğin eyeliner bu şekilde sabitlenmiş olacak ve gün içerisinde dağılmayacaktır 😉

Hangi Eyeliner’ı kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama: Maskara

Eyeliner sonrası şimdi sıra kirpiklere biraz hacim kazandırmaya geldi. Kirpiklerin için arzu ettiğin uzunluk ve kıvraklığı defalarca maskara uygulamasına gerek duymadan sağlamak istiyorsan mutlaka doğru maskarayı bulmalısın. Bu sayede tek kat bir uygulama ile kirpiklerinde istediğin görünümü elde edebilirsin. Maskara seçiminde dikkat etmen gereken şey kirpiklerin kısaysa uzunluk katabilecek bir maskarayı seçmen olacaktır. Eğer kirpiklerin kısa yapıda ise hacim vermek hedefin olmalı ve bu özellikte bir maskara tercih etmelisin. Kullanırken fırçayı maskaraya sadece bir kez batır ve fazla gelen kısmı bir kâğıt havluya silebilir ya da şişenin kenarından sıyırabilirsin. İleri doğru bak ve üst kirpiklerine yukarıya doğru hamlelerle uygulama yap. Bunun için gözünün iç kısmından başla ve dışarıya doğru ilerlet. İki gözüne de yaptıktan sonra sadece kurumasını bekle. Arzu edersen alt kirpiklere de bunu uygulayabilirsin.

Hangi Maskarayı kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama Aydınlatıcı (Highlighter)

Highlighter olarak da bilinen aydınlatıcılar cildin daha parlak ve aydınlık bir görünüme kavuşmasına yardımcı olurlar. Yüzün T bölgesi dediğimiz kısımlarına uygulanır. Ancak highlighter kullanırken dikkatli olmak gerekiyor. Çünkü dozu fazla kaçırırsan yağlı bir cilt görünümü ortaya çıkabilir ki bunu istemeyeceğini düşünüyoruz.

Öncelikle highlighter’ın 3 formda olduğunu belirtelim. Bunlar pudra yani toz, likit ve stick highlighter’lardır ve bunlardan dilediğini kullanabilirsin. Pudra şeklindekiler cildi pürüzsüzleştirip aydınlatır. Fotokromik teknolojisi ile geliştirilmiş olduğundan parlaklığı en iyi şekilde emerek ışığı en iyi şekilde yansıtırlar. Bu toz aydınlatıcıları çene, dudak üstü, kaş altı, burun kemiği ve elmacık kemiklerinin üstüne süngeri yardımı ile uygulayabilirsin.

Likit formda olan aydınlatıcılar ise sadece bir damlası ile yeteri kadar etkiyi sağlayabildiklerinden sıklıkla tercih edilir. Likit highlighter’ın önemli bir özelliği cilde nemli, hafif ıslak bir görünüm kazandırmasıdır.  O sebeple gece makyajı için ideal olan bu aydınlatıcıları parmak uçlarınla rahat bir şekilde uygulayabilirsin.

Stick formdaki highlighter özellikle elmacık kemikleri belirginleştirildikten sonra kemiklerin üst kısmını öne çıkartmak için uygulayabileceğin aydınlatıcıdır. Fırça kullanmayı sevmiyorsan ya da daha pratik bir kullanım arıyorsan stick formda highlighter’ı rahatlıkla tavsiye ederiz. Stick formdaki aydınlatıcıyı yüzüne direkt sürüp dilersen fırça ile dilersen parmaklarınla dağıtabilirsin.   

Hangi Aydınlatıcıyı (Highlighter) Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama: Allık

Evet, şimdi sıra geldi bir diğer adım olan allık uygulamasına. Allık yanaklarda hafif kızarıklık ve canlılık görüntüsü kazandırmaya yardımcıdır. Açın tenli ya da sarışın kadınlar daha çok şeftali allıkları uygulamayı tercih ederler. Kumral ve buğday tenliler pembe, esmer kadınlar ise toprak tonlarında allık kullanmayı tercih ederler.

3 çeşit allıktan söz edebiliriz. Bunlar pudra, likit ve stick allıktır. Pudra allıklar genellikle mat görüntü sevenlerin tercihidir. Likit allıklar ise ojeye benzer bir fırça ile yüzünüze çizgi çekebildiğiniz allık çeşididir. Stick allıklar herhangi bir uygulama aparatı gerektirmezler. Yüze doğrudan uygulayıp parmaklarınızla dağıtmanız yeterlidir.

Allık uygularken püf nokta aynaya bakarken gülümsemeniz ve tam elmacık kemiklerinizin çıktığı yere uygulamanızdır. Dağıtırken elmacık kemiklerinden yukarı doğru şakak bölgesine yönelin. Daha uyumlu bir görünüm için fırçada kalan allığı çene ve burun kemerine değdirebilirsiniz. Allığı mutlaka dikkatli ve eşit bir şekilde dağıtın ki ortaya komik görüntüler çıkmasın J

Hangi Allığı Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama: Dudak Kalemi

Yavaş yavaş son aşamaya geliyoruz. Rujdan bir önceki adım olan dudak kalemini uygularken dudak rengine ya da süreceğin ruja uygun bir ton yakalaman önemli. Doğru tonda bir renk ile dudak çevrene çizgi çekmelisin. Bunun için dudaklarının doğal çizgisini takip etmen yeterli. Dış hatları belirledin mi? Tamam, o zaman şimdi içini doldurabilirsin. Bu işlem ile dudak dokusunu ve rengini eşitlemiş olacaksın. Son adım olan ruj aşaması için dudakların hazır!

Hangi Dudak Kalemini Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

  1. Aşama: Ruj

Ve geldik maceranın son halkasına yani ruj uygulaması! Dudak kalemi üzerine uygulayacağın bir ruj ya da parlatıcı seçmelisin. Eğer tercihin doğal renklerden yanaysa nispeten daha doğal renklere yönelebilirsin. Ancak biraz daha cesur ve canlı bir görünüm istersen parlak tonları tercih edebilirsin. Ruju uygularken dudağının ortasından başlamalısın. Yavaş yavaş rengi dışarı doğru taşı. Taşı derken elbette dudak çizgisini aşma J Gördün mü? O cezbedici dudaklara artık sen de sahipsin!

Hangi Ruju Kullanmalıyım? Kozmela’nın Tavsiyesi İçin Tıkla!

Ve görev tamamlandı!

Gördüğün üzere makyaj uygulası hiçte zor değil. Yeter ki cildini iyi tanı ve zevklerin doğrultusunda aldığın ürünleri doğru bir şekilde uygula. Hepsi bu kadar!

Umarız sana yardımcı olabilmiş ve arzu ettiğin görünüme kavuşmanda iyi bir yol gösterici olabilmişizdir J

Yazar hakkında

Sena Gökçen Seydioğulları

Leave a Comment